Zbiór artykułów na temat pracy

Praca i prawo pracy – artykuły

Najczęstsze pytania do agencji pracy

Co zrobić, aby znaleźć pracę z pośrednictwem agencji pracy?

pracaJeżeli znalazłeś na naszej stronie ofertę pracy, która Ci odpowiada, wystarczy, że prześlesz nam swój życiorys, a my zajmiemy się resztą. Oczywiście, jeżeli w danej chwili nie dysponujemy stanowiskiem odpowiednim dla Ciebie możesz i tak przesłać nam CV, a my skontaktujemy się z Tobą, kiedy otrzymamy odpowiednia ofertę.

Jakie dokumenty muszę przesłać do agencji pracy?

Na początku wystarczy nam życiorys w języku angielskim. Dopiero po zaakceptowaniu Twojej kandydatury przez pracodawcę, poprosimy o dosłanie referencji, zaświadczenia o niekaralności i odesłanie formularzy wymaganych przez konkretnego pracodawcę (np. deklaracji o stanie Twojego zdrowia).

Jaki powinien być mój poziom angielskiego?

Odpowiedź na to pytanie zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. Zazwyczaj jest tak, że im większa odpowiedzialność zawodowa spoczywa na danej osobie, tym lepsza powinna być jej znajomość angielskiego. Dlatego nie ulega wątpliwości, że np. lekarze i inżynierowie nadzorujący budowy muszą mówić i pisać po angielsku zupełnie swobodnie. Jeżeli chodzi o inne zawody, znajomość angielskiego może być mniej zaawansowana. Aby upewnić się co do wymagań, zwróć uwagę na opis zawarty w ofercie pracy. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój angielski jest wystarczająco dobry, skontaktuj się z osobą wyszczególnioną w ofercie pracy, a ona zada Ci kilka pytań i doradzi, co należy podszlifować.

Jakie koszty wiążą się z wyjazdem?

Agencja pracy nie pobiera od kandydatów żadnych opłat – naszą prowizję pokrywa zawsze pracodawca, który nie może w żaden sposób przerzucić tych kosztów na Ciebie (nie może na przykład zmniejszać Twojego wynagrodzenia). Wszystkim osobom wyjeżdżającym z naszym pośrednictwem doradzamy, aby zabrały ze sobą ok. 100 – 150 GBP na pokrycie wydatków przed otrzymaniem pierwszej pensji. Oczywiście zanim wyjedziesz, będziesz wiedział, kiedy otrzymasz pierwsze wynagrodzenie. Jeżeli nie masz wystarczających oszczędności, które możesz zabrać ze sobą, pracodawca może udzielić Ci pożyczki, którą spłacisz w ratach po otrzymaniu pierwszej wypłaty. Koszty dojazdu do Anglii są pokrywane przez pracodawcę, albo przez Ciebie – zwróć uwagę na ten punkt w treści ogłoszenia o pracy.

Co się dzieje po przyjeździe do Wielkiej Brytanii?

Staramy się ułatwić Ci pierwsze tygodnie po przyjeździe do nowego kraju tak bardzo, jak to tylko możliwe. Po przylocie zostaniesz odebrany z lotniska i zawieziony do nowego domu przez reprezentanta pracodawcy lub firmy, z którą współpracujemy w przypadku Twojej rekrutacji. Zakwaterowanie zostanie zorganizowane przez nas: zazwyczaj jest to samodzielny pokój w domu wynajmowanym przez kilka osób, z którymi będziesz pracować. Koszt wynajmu takiego pokoju waha się w zależności od lokalizacji i może wynosić od 50 do 75 GBP tygodniowo. Zazwyczaj radzimy, abyś przyjechał do wielkiej Brytanii kilka dni przed rozpoczęciem pracy, co pozwoli Ci zwiedzić okolicę i choć trochę zadomowić się przed pierwszym dniem pracy. Po rozpoczęciu pracy będziesz musiał dokonać kilku formalności wymaganych od wszystkich osób rozpoczynających pracę (np. zarejestrować się w Home Office i Urzędzie Skarbowym). We wszystkich tych formalnościach pomoże Ci dział kadr Twojego pracodawcy. Konieczne również będzie założenie konta bankowego, na które będzie przekazywane Twoje wynagrodzenie – w tym również pomoże Ci pracodawca.

Do kogo mogę się zwrócić w razie problemów po przyjeździe do Wielkiej Brytanii?

Agencja pracy czuje się odpowiedzialna za Ciebie także po rozpoczęciu pracy, zatem jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania czy problemy, zwróć się do osoby, z którą kontaktowałeś się przed wyjazdem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pośrednictwa pracy?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana agencja posiada certyfikat Ministerstwa Pracy. Możesz to zrobić wchodząc na stronę [www.praca.gov.pl]. Legalnie działająca agencja nie może pobierać od Ciebie opłat za poszukiwanie pracy. Niektóre agencje omijają ten przepis i pobierają opłaty ukryte, np. za tłumaczenie dokumentów, ubezpieczenie lub testy językowe. W agencji pracy (certyfikat nr. 2669/1b) taka sytuacja nigdy się nie zdarzy, u nas nie będziesz musiał płacić za żadne usługi. Naszą prowizję pokrywa wyłącznie pracodawca, który nie może w żaden sposób przerzucić tych kosztów na kandydatów (nie może na przykład zmniejszać ich wynagrodzenia).

Tagi:
-

Comments are closed.