Zbiór artykułów na temat pracy

Praca i prawo pracy – artykuły

Praca w Europie

euresDzięki temu, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, od kilku lat podlega „Zasadzie swobodnego przepływu pracowników”. Oznacza to, że będąc mieszkańcem zjednoczonej Europy możesz legalnie pracować w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinie. Praca za granicą niesie wiele korzyści.

Dzięki możliwości pracy w dowolnym kraju europejskim możesz zdobyć doświadczenie w danym zawodzie nawet w sektorach zawodowych, które są w twoim kraju przepełnione.

Ponadto praca za granicą stwarza możliwości nauki języków obcych możesz poznać również bogatą kulturę naszego kontynentu.

Praca za granicą ma również swoje wady, ponieważ pracując w innym kraju rozstajesz się z najbliższą rodziną. Jednak nie jest to obecnie problemem. Możesz wyjechać do pracy za granicę wraz z członkami twojej rodziny. Nie musisz się martwić o takie sprawy jak ubezpieczenie zdrowotne czy prawo korzystania z edukacji. Twoja żona / mąż również mogą znaleźć pracę w danym kraju, a dziecko ma prawo do chodzenia do szkoły. Wszyscy członkowie UE mają również prawo do korzystania z ubezpieczenia społecznego. Musisz jednak pamiętać o wyrobieniu Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

– napisać CV – w języku obcym,
– przedstawić dokumenty uprawniające do pracy w danym zawodzie, np. dyplom, dokumenty tożsamości.

Za pomocą serwisów internetowych, takich na przykład jak EURES.

W maju 2020 r. Komisja Europejska uruchomiła nową wersję Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES www.eures.europa.eu – portalu EURES.
Nowa wersja portalu EURES obejmuje m.in. wdrożenie bardziej nowoczesnego i przejrzystego układu graficznego strony głównej. Wyróżniono kluczowe komunikaty i funkcje.
Portal EURES stał się w większym stopniu dostosowany do wszystkich typów urządzeń mobilnych.

-

Comments are closed.